rok szkolny w USA

..organization..

..zalety i wady..

W komentarzach pod poprzednim wpisem pojawiła się prośba o wypisanie zalet i wad takiego wyjazdu. Co łatwo zauważyć, ja jestem raczej entuzjastycznie nastawiona do całej sprawy wymiany, jednak postaram się opisać to, co zauważyłam ja lub inni, z którymi pracowałam.

Mam nadzieję, że taka moja ocena przyda Wam się do czegoś:)

Zalety:

 • Opanowanie angielskiego, płynność w mówieniu

Wiadomo, że trzeba znać angielski na pewnym poziomie w momencie wyjazdu, jednak używanie języka na codzień sprawia, że szybko nabieramy wprawy w używaniu czasów, mowy zależnej i innych rzeczy nad którymi kiedyś trzeba się było zastanowić. Myślenie po angielsku - to dopiero bonus!:)

 • Fundamenty pod zdane egzaminy językowe (np. CAE, CPE)

Wiele osób zapomina, że zdanie egzaminu językowego znacznie poprawia ich szanse na edukację i pracę. Warto zająć się tym po powrocie: wziąć kilka lekcji, by podszlifować gramatykę i poznać konkretne zasady (a nie używać poprawnie zwrotów dlatego, że "tak jest" :P) i ruszyć po certyfikat, który ułatwi podjęcie zagranicznych studiów, zwolni nas z egzaminów językowych na uczelni i pomoże w zdobyciu pracy.

 • Atut w życiorysie

Taki wyjazd to znak dla pracodawcy, że radzicie sobie w kontaktach międzyludzkich, jesteście odpowiedzialni i dajecie sobie radę w różnych sytuacjach.

 • Ułatwienie dostania się na zagraniczne uczelnie

Wiele uczelni zagranicznych oczekuje od kandydata nie tylko wyników w nauce, ale także listu motywacyjnego. Można wtedy wykorzystać ten pobyt jako dowód na dojrzałość, umiejętność radzenia sobie w obcym kraju i dodatkowe potwierdzenie znajomości języka angielskiego.

 • Przyjaźnie, które przetrwają lata

Do dziś regularnie rozmawiam z moimi przyjaciółkami z USA i spotykam się z nimi kiedy mam na to okazję.

 • Znajomości w różnych krajach świata

Dużo łatwiej jest wziąć plecak i w czasach studenckich wsiąść w samolot tanich linii, by zatrzymać się u znajomych z innych krajów znacznie ograniczając koszty podróży, lub poprosić ich o pomoc w znalezieniu zakwaterowania, gdy na przykład wybieramy się na Erasmusa.

 • Możliwość doświadczenia życia w innym kraju

Niektórzy wyleczą się z marzeń o życiu i studiach w USA, inni nabiorą na to jeszcze większej ochoty. Warto wiedzieć na czym się stoi.

 • Rozwój zdolności dyplomatycznych, dojrzałości, odpowiedzialności

Podczas roku zagranicą trzeba sobie radzić samodzielnie. Wprawdzie jesteście pod opieką LC, jednak warto samemu zadbać o swoje sprawy - w szkole i w rodzinie. Trzeba nauczyć się porozumiewać z różnymi ludźmi w różnych okolicznościach.

 • Możliwość podjęcia sportów, czy zaangażowania w działalność szkolną inną niż w Polsce

Wiele dziewczyn marzy o byciu cheerleaderką, a chłopcy chcieliby być napakowanym footballistą podziwianym przez szkolne piękności. Można spróbować :)

 • Zdobywanie ciekawej wiedzy – nie tylko o USA, ale też o innych krajach dzięki ludziom, których spotkamy

Stany to kraj zróżnicowany etnicznie, co daje szansę poznania ciekawych ludzi z różnych krajów świata.

 • Przy dobrym kontakcie z host family nasze młodsze rodzeństwo ma gotową bazę na wymianę

Zdarzało się wielokrotnie, że młodsze rodzeństwo uczestników wyjazdu jechało w to samo miejsce – raz wysłaliśmy całą czwórkę do jednej rodziny :)

 • Istnieje bardzo duża szansa na dobre zdanie matury rozszerzonej z angielskiego

Język obcy nowożytny jest brany pod uwagę przy rekrutacji na prawie wszystkie kierunki studiów. Dobrze zdany pozwala znacznie poszerzyć swój wybór dalszej drogi życiowej, a w niektórych wypadkach oszczędza roku czekania na polepszenie wyniku.

 

Wady:

 • Małe miasteczko nie oferuje tylu atrakcji co duże miasto

Uczestnicy mieszkają w małych miejscowościach ze względów bezpieczeństwa, co z pewnością ucieszy Waszych rodziców. Jednak jest to minus zwłaszcza dla przyzwyczajonych do życia w dużym mieście. Na szczęście można zaangażować się w wiele zajęć pozalekcyjnych, lub prowadzić bujne życie towarzyskie, co znacznie umili czas w małej miejscowości.

 • Ciężko jest samemu gdzieś dojechać – trzeba prosić o podwiezienie

Niestety, rzadko kiedy w małej miejscowości jest transport publiczny (oprócz autobusów szkolnych). Trzeba zatem prosić o podwiezienie członków rodziny lub przyjaciół.

 • Zasady, sposób żywienia, czy poziom życia u host family mogą się różnić od naszych przyzwyczajeń

Rodzina może mieszkać w domu większym lub mniejszym niż nasz, jeść lepiej lub gorzej niż my, nakładać na nas więcej obowiązków niż mama, czy wręcz przeciwnie - wyręczać nas we wszystkim. Może wymagać wcześniejszych powrotów do domu niż nasi rodzice lub prosić, byśmy ograniczyli czas spędzany przy komputerze. Wchodząc do rodziny musimy nauczyć się szanować jej zasady.

 • Można przytyć, nawet jedząc normalnie i uprawiając sport.

Jest to kwestia zawartych w jedzeniu hormonów i sztucznych konserwantów. Chłopcy rozrastają się w barach, a dziewczyny niestety - w biodrach. Na szczęście, jeśli będziecie się pilnować, łatwo stracicie dodatkowe kilogramy po powrocie do domu.

 • Trzeba nadrabiać zaległości w polskiej szkole, lub kończy się szkołę rok później

Nie uważam tego za wadę, ale dopisuję po tej stronie, bo wielokrotnie mnie o to pytacie. Dodatkowy rok daje czas na przemyślenie swojej przyszłości, dobrze przygotowanie do wybranych egzaminów maturalnych, czas na zdanie egzaminu językowego, a także pozwala dobrze zdać angielski za pierwszym razem, co znacznie ułatwia dostanie się na wybrane studia.

 

Mam nadzieję, że pomogłam, pozdrawiam magdę, inspiratorkę notki:)